Ciąża

RELACJA Z WARSZTATÓW "MAMO TO JA" - POZNAŃ 2014

listopada 04, 2014 Słomkowo 3 Komentarzy


Jak już wcześniej w poście pisałam warsztaty dla kobiet w ciąży odbyły się 28. października (wtorek) w Poznaniu w Hotelu Mercure mieszczącym się przy ul. Roosevelta 20. Trwały dokładnie 3,5 godziny. Razem z mężem wybraliśmy się po raz pierwszy na tego typu imprezę. Były organizowany przez miesięcznik "Mamo to ja". Prz rejestracji czekały na nas woda "Mama i ja" oraz kanapka z firmy "Wasa", która była nie do zjedzenia :( Podzieli nas na trzy grupy. My trafiliśmy do pierwszej części, bo tylko tam zostały ostatnie dwa wolne miejsca obok siebie. W tej pierwszej części mówiono na temat pielęgnacji niemowląt, bardzo fajna i przydatna rzecz dla młodych rodziców. Kolejny wykład był o bezpieczeństwie podczas podróży. Tutaj dowiedzieliśmy się, że fotelik dla dziecka nigdy nie powinniśmy kupować używany, bo tak naprawdę nie jesteśmy w stanie rozpoznać czy ten o to fotelik nie jest czasem powypadkowy, czy ma jakieś ukryte wady lub zużyte elementy. A nowy daje nam gwarancje jakości producenta, najnowsze rozwiązania techniczne, opiekę i gwarancję oraz zostały przeprowadzone testy i badania. My raczej zdecydujemy się na fotelik z firmy "Recaro" razem z bazą. Nie jest tani, ale bezpieczeństwo naszego maluszka jest najważniejsze.
Po tych wykładach mieliśmy jakieś 10 minut przerwy. Następny wykład był o odżywianiu, karmieniem piersi, oraz 20 minutowa prezentacja suplementów OmegaMed. Taka mała reklama :) I to było 20 minut najnudniejszych wykładów. Nic specjalnego. Dosyć ciekawie położna opowiadała o karmieniu piersią, że mleko matki jest dla niemowląt najlepszym pożywieniem.

Co zawiera mleko matki:

Ponad 100 000 unikalnych składników biologicznych, białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin, minerałów... 

Z wykładów dowiedziałam się jakie są korzyści z karmienia piersią:

Zmniejsza ryzyko raka piersi, raka jajnika, osteoporozy, pomaga odzyskać wagę sprzed ciąży, mniejsze ryzyko zgonu wskutek martiwczego zapalenia jelit u noworodków oraz nagłej śmierci łóżeczkowej. Mniejsze ryzyko nadwagi i otyłości (obecne i przyszłe), zwiększa odporność, sprzyja właściwemu rozwoju żuchwy i innych struktu jamy ustnej, mniejsza chorobliwość wskutek infekcji przewodu pokarmowego, układu oddechowego, dróg moczowych i zatok, zmniejsza ryzyko powszechnych alergii. 

Kiedy przestać karmić piersią?

Obserwujemy dziecko, a nie kalendarz.

Dziecku nie podawać od 6 do 8 miesiąca:

orzechy, skorupiaki, owoce egzotyczne i cytrusy, mleko krowie, niepasteryzowane sery, suszone warzywa, chleb, szczaw(zawiera za dużo kwasy szczawiowego), rabarbaru, pomidorów, winogron, parówki, cukierki, kukurydza, surowa marchew, rodzynki.

Po tych wykładach przyszła pora na zmianę sal. I na koniec był wykład na temat pierwszej pomocy i o krwi pępowinowej.
W skrócie jakie zagadnienia były omawiane na warsztatach dla "Będę Mamą":

  • Żywienie niemowląt (Enfamil)
  • Podstawowa pielęgnacja skóry noworodka (Johnson's baby)
  • Bezpieczeństwo dzienka w czasie podróży (Recaro)
  • Bezcenny dar dla dziecka jakim jest krew pępowinowa (Polski Bank Komórek Macierzystych)
  • Pierwsza pomoc dzieciom (Pierwszopomocni.pl)
Gorąco polecam tego typu warsztaty dla rodziców, tym bardziej, że to nic nie kosztuje, a w takich wykładach biorą lokalnych specjalistów, w razie potrzeby zawsze możecie się z nimi skonsultować. Zawsze to sobie powtarzam, że nauka i doświadczenie są bezcenne. Moim zdaniem początek warsztatów był bardziej interesujący niż koniec :) Już wychodząc każdy z uczestników dostał torbę z drobnymi upominakami. Wiadomo, że większość to były ulotki i broszurki. Najbardziej ucieszyła mnie coffe mame o smaku carmelowym :)TULI
Tuli nasza mała wygrana dla dzidziusia :) Będzie to jego pierwsza przytulanka.Może któraś z Was była na takich warsztatach? Jakie są Wasze wrażenia po takich spotkaniach?

3 komentarze: