Lifestyle

GORĄCZKA TRZYDNIOWA U NIEMOWLĄT

marca 01, 2016 Słomkowo 14 KomentarzyW naszym przypadku gorączka pojawiła się nagle bez żadnych poprzedzających objawów. Oli obudził się z temperaturą ponad 39,4°C. Miał gorące plecy a stopy dosłownie parzyły. Stracił nagle ochotę na zabawę chciał tylko być noszonym na rączkach, domagał się ciągłego przytulania. Raczkowanie po dywanie sprawiało mu trudności. Było widać, że coś mu dolega. Dostał rumieńcy na twarzy, a oczy stało się szkliste - są to objawy typowe jak przy pierwszej trzydniówce. Zaaplikowałam mu preparat przeciwgorączkowy (nurofen) i przykładałam mu chłodne okłady na kark, czoło, pachy i stopy. Gorączka spadała na 3 godziny i znów rosła do 39°C. Na drugi dzień wybraliśmy się do lekarza - standardowo kazał nam synka obserwować, bo oprócz gorączki nic mu więcej nie dolegało. Gorączka i złe samopoczucie po trzech dniach przeszła, a na ciele pojawiły się takie czerwone plamki. Było to jednoznaczne, że jest to trzydniówka.

KIEDY WYSTĘPUJE I JAK SIĘ OBJAWIA?


Gorączka trzydniowa jest najczęstszą chorobą infekcyjną między 6. miesiącem, a 3. rokiem życia dziecka. Podobno jeśli ktoś ją raz przejdzie, będzie uodporniony na nią do reszty życia. U nas się ta teoria nie sprawdziła, bo Olivier już drugi raz przez nią przechodził. Pojawia się nagle i znika równie niespodziewanie. Najczęściej objawia się wysoką gorączką 39 - 40°C i utrzymuje się zazwyczaj od 3 do 5 dni. Kiedy Olivier miał 4-5 miesięcy przy trzydniówce miał 39,5°C, katar oraz powiększone węzły chłonne. 

JAK LECZYMY TRZYDNIÓWKĘ?


Trzydniówka, nazywana też rumieniem nagłym jest infekcją wirusową, zazwyczaj po 3 dniach wszystko wraca do normy. Zdaje sobie sprawę, że dla młodych rodziców, którzy po raz pierwszą doświadczają gorączkę u tak małego dziecka może być to niepokojące. Pamiętajmy tylko, że gorączka to reakcja na zarazki i oznaka, że organizm próbuje je zwalczyć. Dbajmy również o to by nasze dziecko się nie odwodniło i przyjmowało więcej płynów do picia. Najlepiej wodę niegazowaną lub rozcieńczone soki.

JAKIE PODAWAĆ PREPARATY NA GORĄCZKĘ DLA DZIECKA PO 3 MIESIĄCU ŻYCIA I JAK JĄ ZBIJAĆ?


Dla niemowląt przeznaczone są środki które zawierają paracetamol lub ibuprofen np. Nurofen, Ibum, Apap, Calpol, Pedicetamol. Możesz też robić chłodne okłady na pachy, czoło, kark i pachwiny. Polecana jest też kąpiel wodna (w naszym przypadku zawsze się sprawdza). Jeśli malec mocno protestuje to nie ma co go na siłę wsadzać do wanny, bo płacz może jeszcze dodatkowo zwiększyć temperaturę.

UWAGA! Koniecznie wezwijcie lekarza gdy termometr przekroczy 40°C.

Wasze maleństwa przechodziły już trzydniówkę? 

14 komentarzy:

 1. Ja miałam w liceum :D Ale byłam zdziwiona :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na szczęście trzydniówka nas nigdy nie dopadła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To macie szczęście. Oby już nie przyszła :)

   Usuń
 3. Nas przy ząbkowaniu dopadła trzydniówka. Nawet o tym nie wiedziałam, myślałam, że to gorączka od ząbkowania, ale po trzech dniach pojawiły się czerwone plamki, więc wszystko stało się jasne ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, my też na początku myśleliśmy, że wysoka gorączka jest od ząbkowanie. Lekarz dopiero nas uświadomił, że przy ząbkowaniu raczej nie powinna być taka wysoka gorączka.

   Usuń
 4. dwa razy nas dopadła! Dwa razy obsypała nasze małe ciałko paskudna wysypka która zniknęła niemalże tak szybko, jak się pojawiła ! :) Niestety 3 dniówka jest trudna do zdiagnozowania i w zasadzie dopiero moment wystąpienia wysypki ją potwierdził.

  OdpowiedzUsuń
 5. Twój synuś już jest spory! Zastanawiam się, czy wracasz do pracy i co zrobisz z Maluszkiem? Obecnie dostać się do żłobka to jakiś dramat, jaki jest Twój plan? Zrobisz może ranking żłobków?
  Trzydniówkę mamy już za sobą. Też było dramatycznie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, za pare miesięcy wracam do pracy. Olivier idzie do żłobka (z miejscem był mały problem ale daliśmy sobie z tym radę). Myślałam właśnie nad postem, jak wybrać żłobek na co zwrócić itp. :)

   Usuń
 6. pamiętam jak to u nas było i jak się wystraszyłam tej trzydniówki..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie wiedziałam jak mam się zachować :\

   Usuń