Lifestyle

PRZY WSPÓLNYM STOLE...

marca 15, 2016 Słomkowo 7 Komentarzy


podczas jedzenia składamy sobie dobre życzenia, smacznego! Od tych słów zawsze zaczynamy nasz wspólny posiłek przy stole. Od kiedy pojawił się nasz synek przestaliśmy jeść na kanapie przed telewizorem. Staramy się chodź raz w ciągu całego dnia zjeść wspólny posiłek. W weekend wszystkie posiłki staramy się jeść razem. Bo nie od dziś wiadomo, że małe dzieci dobrych przyzwyczajeń uczą się poprzez obserwowanie swoich rodziców. Nie jest nam wcale łatwo zorganizować wspólne godziny regularnych posiłków lecz ustaliśmy, że w naszym domu obiady będziemy ZAWSZE jeść między godziną 16 - 17. Oczywiście te godziny zmienią się gdy wrócę już z urlopu macierzyńskiego. Myślę, że wtedy będziemy jedli ok. 18 - 19 i będzie to bardziej obiadokolacja.  Moim zdaniem jest to kwestia dobrej organizacji.


Dlaczego wspólne posiłki są dla nas takie ważne?

Nie od dziś wiadomo, że najważniejszą częścią integracji rodziny były - wspólne posiłki przy jednym stole. Dla mnie jedzenie razem przy stole to nauka budowania tradycji rodzinnych jak i nauka bycia ze sobą oraz przyjemna forma spędzenia wspólnego czasu. To właśnie przy stole podejmujemy ważne tematy, rozwiązujemy problemy, planujemy kolejne dni, rozmawiamy o tym co działo się w pracy, czytamy nowiki ze świata a przy ciekawych artykułach dyskutujemy. Synek uczy się od początku jedzenia przy stole. Myślę, że nic tak nie zbliża rodzinę jak wspólne rozmowy przy stole. Osobiście uważam, że rodzine posiłki są nie do przecenienia.


U mnie w rodzinym domu najciekawsze rozmowy zawsze odbywały się w kuchni przy herbacie i i ciepłych przekąskach. W moim domu chcę zadbać o to żeby Olivier nauczył się prawidłowych nawyków żywieniowych, które pozwoli mu uniknąć w przyszłości katorżniczych diet. Korzyści płynące ze wspólnych posiłków:

miło spędzony czas ze sobą
czas na rozmowy
dobry przykład dla dziecka
nauka dobrych manier przy stole
celebrowanie wspólnej chwili
dzielenie się nowinkami ze świata
planowanie dnia
wspólne przygotowanie a potem sprzątanie - chodź różnie z tym bywa :)
dodatkowy czas spędzony razem
rozmawiamy o naszych problemach w domu, pracy...Znajdujecie czas na wspólne posiłki przy stole?

7 komentarzy:

 1. Kiedy wynajęliśmy mieszkanie po ślubie jednym z pierwszych zakupów był stół. Nie wyobrażam sobie domu bez stołu i rezygnacji ze wspólnych, rodzinnych posiłków;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie ja tak samo nie potrafię sobie tego wyobrazić :)

   Usuń
 2. Rzadko jadamy razem w domu. Najczęściej sobotni obiad :) wszyscy różnie wracamy do domu a po 20 to nikt nie je dużego obiadu :D

  OdpowiedzUsuń
 3. My w weekendy razem jemy, niestety w tygodniu ciągła praca i inne obowiązki sprawiają że każdy gdzieś coś złapie na szybko i leci dalej. Fajnie sie was ogląda:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nice pics!

  Rakel ♥ www.alovelystyle.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również dbam o wspólne posiłki. Nawet teraz gdy mój synek ma dopiero 7 miesięcy spędzamy go w krzesełku razem z nami żeby wiedział że jest to wspólny czas kiedy przy stole siada cała rodzina. Wiadomo, że niekiedy jest to utrudnione min pracą jednak staram się dbać o to żeby chociaż jeden posiłek był wspólnie zjedzony- jak u Was :)

  OdpowiedzUsuń