WojtekPisze

10 pomysłów na bycie lepszym ojcem

listopada 10, 2016 Słomkowo 0 Komentarzy


Agnieszka porobiła nam kilka klimatycznych zdjęć. Tym samym wreszcie mam jakieś fajne fotografie z synem. Wspólnie  stwierdziliśmy, iż przydałoby się otoczyć je jakimś ciekawym tekstem. Może publikacja dla tatusiów? W sumie czemu nie. Same zdjęcia to czasami za mało.Świat idzie do przodu. Dziś coraz więcej ojców takich jak ja, czy moi koledzy i znajomi doświadczają pełnej satysfakcji z rodzicielstwa, a ściślej mówiąc z „tacierzyństwa”. Jak powszechnie wiadomo nie jest to wcale taka łatwa sprawa. Są chwile słabości i zwątpienia. Jak to ogarnąć? Szczerze powiem nie wiem. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Tak na marginesie dodam, iż nie czytam nawet żadnych specjalistycznych książek i gazet. Tak ogólnie to z książkami bywa u mnie różnie. Chyba musze przejść  na ebooki gdyż jak tylko wezmę tradycyjną książkę do ręki i widzę  ile stron pozostało mi do końca już po przeczytaniu pierwszego rozdziału czuje się bardzo sfrustrowany. Na szczęście nie jest jeszcze ze mną aż tak źle. Jako osoba aktywna w sieci przeglądam bardzo wiele artykułów. Na podstawie ich wszystkich jak i również na bazie własnych doświadczeń i przemyśleń zestawiłem 10 pomysłów na bycie lepszym ojcem. Idee te są bardzo proste, do zastosowania zarówno już teraz, jak i w dalekiej przyszłości. Miłej lektury!
Pomysł nr 1
Spędzaj czas ze swoim dzieckiem

Często jest to skomplikowane. Jeśli tata zbyt często wydaje się być zajęty, bądź nieobecny dzieci to zauważą. Poczują się zaniedbane bez względu na to co się do nich mówi. Puste słowa nie zastąpią poczucia bliskości. Pielęgnowanie relacji z dzieckiem jest często równoznaczne z rezygnacją z innych, przyjemnych, do niedawna ważnych dla nas rzeczy. To nic. Pamiętajmy, ze dzieci dorastają bardzo szybko, a niewykorzystane szanse zostaną utracone na zawsze.

Pomysł nr 2
Szanuj matkę swoich dzieci

No bo przecież nie ma lepszej rzeczy, jaką tata może zrobić dla swoich pociech jak respektowanie ich matki. Jesteś żonaty? To może jest to dla Ciebie oczywiste, niemniej jednak warto pamiętać, aby zachować swoje małżeństwo w stanie stabilnym i zdrowym.
Warto poświęcić trochę czasu pracując nad właściwymi relacjami. Jeśli nie jesteś żonaty, to musisz wiedzieć, że jest to wciąż ważne. Mamuśki trzeba wspierać i szanować. Dzieciom, które widzą rodziców żyjących w zgodzie i harmonii łatwiej o poczucie akceptacji. Znajdź zatem więcej czasu na pielęgnowanie swojego związku.

Pomysł nr 3
Wychowuj z miłością

Każde dziecko wymaga poprowadzenia i dyscypliny. Nie warto stosować kar. Stosowną drogą jest wyznaczanie rozsądnych granic. Przypominaj dziecku o konsekwencjach swoich działań. Zapewniaj symboliczne nagrody za pożądane zachowanie. Ojcowie, którzy dyscyplinują swoje pociechy w sposób spokojny i uczciwy okazują w tym samym im miłość i szacunek. Jakie to proste prawda?


Pomysł nr 4
Najpierw słuchaj, potem mów

Bardzo często jedyna okazja na rozmowę ojca z dzieckiem następuje wtedy gdy wpadnie ono w tarapaty. Zanim to jednak nastąpi dochodzi jeszcze pospolity tekst od mamy typu: „Już ojciec z Tobą porozmawia”. To za mało. Poświęć czas i naucz się słuchać. Wysłuchuj o problemach i rozterkach swoich dzieci. Skup się na tym co mają Ci do powiedzenia. Jakie są ich pomysły. Słuchanie drugiej osoby pomaga poczuć się rozumianym i szanowanym. Mądrę artykuły i książki mówią, iż należy rozpocząć wartościową konwersację ze swoim dzieckiem już od najmłodszych lat, a z pewnością usprawni to rozwiązywanie trudniejszych problemów w przyszłości.

Pomysł 5
Bądź wzorcem

Czy tatusiowie zdają sobie sprawę, czy też nie muszą wiedzieć, iż dla swoich dzieci są oni zawsze wzorem do naśladowania. Badania (tym razem nie te przeprowadzone przez amerykańskich naukowców) dowodzą, iż dziewczyna, która wychowuje się u boku dobrego, kochającego ojca, który ma wartości i właściwe priorytety wzrasta w poczuciu, iż takiego traktowania i szacunku może, a wręcz musi oczekiwać od swojego przyszłego męża, czy partnera. Ojcowie mogą również uczyć swych synów, co jest ważne w życiu wskazując na pokorę, uczciwość i odpowiedzialność. Pomysł nr 6
Wspólne posiłki

Wspólne spożywanie pokarmów to ważny element zdrowego życia rodzinnego. Jedzenie w rodzinnym gronie daje szanse w całym tym szaleństwie dnia codziennego na chwilę rozmowy przede wszystkim z własnymi dziećmi. To również idealny czas dla ojców aby posłuchać co moją do powiedzenia jego pociechy. Co ważniejsze śniadanie, obiad czy kolacja to czas dla rodziny i co najważniejsze czas na bycie razem.


Pomysł nr 7
Bądź nauczycielem

Często myślimy, że jak nauka to tylko szkoła, stres, prace domowe, sprawdziany i egzaminy. Nauka jaką ojciec może zapewnić swoim dzieciom to nauka dobra i zła, nabywanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów. Jest to podstawowa lekcja życia. 

Pomysł nr 8
Czytaj swoim dzieciom

Tablety, smartfony, laptopy to technologia, która dominuje w życiu  naszych dzieci. Ojcowie podejmijcie działanie i zdajcie się na wysiłek, aby poczytać swoim dzieciom. Jeśli sami nie lubicie tego robić, to wiedzcie, że warto poświęcić chociażby 20 minut dziennie na poczytanie maluchowi. To zaprocentuje w przyszłości. Miłość do książek warto wpajać już od najmłodszych lat. 

Pomysł 9 
Okaż troskę

Poczucie bezpieczeństwa jest to podstawowy element w piramidzie potrzeb każdego człowieka. Stwarzajmy te warunki również własnym dzieciom, które muszą czuć, że są akceptowane i kochane przez swoich rodziców. Tato, przytulaj swoje dziecko. Niech poczuje się komfortowo. Pamiętaj, iż codzienne okazywanie uczuć jest najlepszym sposobem, aby Twoje dzieci wiedziały, że je naprawdę kochasz.

Pomysł 10
Praca ojca nigdy się nie kończy

Nawet gdy dzieci dorosną i opuszczą rodzinny dom ojcowie nadal będą odgrywać bardzo istotną rolę w ich życiu. Ojciec pomoże, ojciec doradzi, zaproponuje dobre rozwiązanie. Lecz, aby tak było warto już dziś zastanowić się jak zadbać o dobre relacje z własnymi dziećmi. Warto pomyśleć za wczasu jak utrzymać te dobre, stabilne stosunki przez okres zarówno dzieciństwa, dorastania, buntu jak i w momencie wejścia w dorosły świat w chwili założenia własnej rodziny. Tato daj grunt, daj fundament i podparcie. Wszystko w Twoich rękach!


Jak Wam się wydaje? 
Który z wyżej wymienionych pomysłów może być najtrudniejszy do zrealizowania? Dlaczego?


0 komentarze: