Podróże

MUZEUM NARODOWE ROLNICTWA W SZRENIAWIE

kwietnia 05, 2017 Słomkowo 9 Komentarzy

Sekret na udany weekend? Wiosenna aura i wyjazd za miasto z ukochaną rodziną! A co jeżeli za cel naszej wspólnej wycieczki obierzemy muzeum? Brzmi nudnie i nobliwie nieprawdaż? Zapewne oczami wyobraźni widzicie już nudnawe przybytki, gdzie nie można robić nic więcej niż tylko patrzeć i cichutko oddychać. Jest jednak pewne miejsce, które odważnie przeczy temu stereotypowi. Znajduje się niedaleko Poznania i stanowi wyjątek od tej pospolitej i niewdzięcznej reguły.
Do rzeczy! Całkiem niedawno za namową znajomej z pracy trafiliśmy do Szreniawy gdzie znajduje się Muzeum Rolnictwa. Powiemy krótko. Świetne miejsce! 
Aż nie do wiary, że jeszcze do roku 2000 wspomniany obiekt bardziej odstraszał, niż bawił i uczył. Wszystko to zmieniło się od momentu gdy na miejscu pojawił się gospodarz z prawdziwego zdarzenia. Poprzez organizowane pokazy i inscenizacje wpływające na wyobraźnię odwiedzających muzeum gości ukazał on całkiem inne, ciekawsze oblicze historii rolnictwa. 
Pojawiły się także żywe, wiejskie zwierzęta hodowlane różnych ras. Nie zabrakło tu świnek, koników, króliczków, kurczaków czy nawet okazałych indyków. Olivier po raz pierwszy mógł zobaczyć na żywo prawie wszystkich bohaterów swoich ulubionych książeczek. 
Reasumując,  typowe mieszczuchy tacy jak my :-) mogły choć przez chwilę poczuć klimat polskiej wsi, poznając jednocześnie trochę historii związanej uprawą zbóż, hodowlą zwierząt, a także zaznajomić się z ówczesnymi obyczajami oraz technologiami. 
Skoro już mowa o technologii, męskiej części wycieczki najbardziej podobały się maszyny i samochody. Nie zabrakło traktorów, kombajnów, samochodów, a nawet najprawdziwszych lokomotyw i samolotów. Cóż to były za emocje.
Po długim i intensywnym zwiedzaniu oczywiście zgłodnieliśmy. Nie obyło się bez tłustego, swojskiego i chłopskiego jadła. A tak na poważnie nie objadaliśmy się. Zamówiliśmy jedynie kapuśniaczek i kopytka. Było smacznie i w sam raz :)
Muzeum Rolnictwa w Szreniawie to wspaniałe miejsce na wspólny wypad z rodzinką – szczególnie w sezonie letnim, który obowiązuje od 1.04 do 31.10. To właśnie w tym okresie dzieje się najwięcej. Bilety wstępu kosztują 12 zł (normalny) oraz 7 zł (ulgowy). Na pewno przed zaplanowaniem wycieczki warto odwiedzić i zapoznać się z treścią strony internetowej www.muzeum-szreniawa.pl. Można tam znaleźć informacje o aktualnościach, organizowanych imprezach i wydarzeniach. 

Do usłyszenia!

9 komentarzy:

 1. Faktycznie widze ze duzo zmieniło sie w Szreniawie , piekny obiekt do zwiedzania szczegolnie jak jest ciepło , przejazdzka bryczka po obiekcie i ta wspaniała czernina , ktora wspominam do dzisiaj Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. My coś nie możemy tam dotrzeć. Myślałam, że uda się w tę niedzielę, ale Tosia nam zaniemogła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wybierzcie się teraz, podobno ma być Jarmark i pełno atrakcji :)

   Usuń
 3. Wow wspaniałe miejsce, musimy się tam kiedyś wybrać !

  OdpowiedzUsuń
 4. No wszystko pięknie. Wygląda to cudownie...gdyby nie te zwierzaczki wypchane. No to nie dla nas. Ale..jak tak przemknęlibyśmy obok z zamkniętymi oczami, to może by się udało:)) Ale daleko, oj jak daleko... Zdjęcia cudowne. Wręcz takie magiczne. Ściskam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy! Szczerze? To nam też się te wypchane zwierzęta nie podobały :/

   Usuń