Kulinarne szaleństwa

PROSTA I SMACZNA ZUPA WIOSENNA Z KASZĄ JAGLANĄ. MÓJ SYN JĄ UWIELBIA ORAZ FILM - PUNKT KRYTYCZNY. ENERGIA ODNOWA”

maja 18, 2017 Słomkowo 2 Komentarzy


Choć na codzień uwielbiamy z mężem gotować dość skomplikowane dania, to w ostatni weekend postawiliśmy na ekspresową zupkę.

Zupa to podstawa dorastających pociech. W ostatnim czasie staramy się unikać mięsa, gdyż zauważyliśmy, że po posiłkach roślinnych czujemy się o wiele lepiej. Kiedyś nie wyobrażaliśmy głównego dania bez mięsa, a dziś nie mamy takiej potrzeby. Zresztą po takiej porcji czujemy się lżej i nie mamy żadnych wyrzutów sumienia, gdy sięgamy po dokładkę :) Tak na dobrą sprawę to możemy zostać nawet wegetarianami. Byłaby to nie tylko kwestia stylu życia czy mody, ale przede wszystkim wpływ naszych wyborów na środowisko. Zanim jednak opowiemy Wam więcej o środowisku to prezentujemy Wam przepis na przepyszną zupę bez mięsną dla całej rodziny. 

Może Wam również ta zupa przypadnie do gustu, bo według nas wyszła przepysznie. Olivier zjadł dwa pełne talerze co zdarza się mu bardzo rzadko, bo to mały niejadek. Choć podobno w przedszkolu zjada ze smakiem wszystkie podane posiłki :)

Składniki:

    ⥇1 woreczek kaszy jaglanej (15 minut przed gotowaniem wsadziłam kaszę do zimnej wody)
    ⥇2 łyżki oleju
    ⥇1 marchewka
    ⥇1 ząbek czosnku
    ⥇4 ziemniaki
    ⥇szczypta kozieradki
    ⥇sól
    ⥇pieprz
    ⥇3 liście laurowe
    ⥇3 ziarenka

Przygotowanie:


Marchewkę, ząbek czosnku i cebulę kroimy w kostkę. Do garnka dodajemy dwie łyżki oleju i wrzucamy warzywa na gorący tłuszcz. Podsmażamy chwilkę ze szczyptą kozieradki. W tym czasie obieramy ziemniaki i kroimy w kostkę. Następnie wrzucamy ziemniaki do warzyw z kaszą jaglaną (jeśli nie wsadziłaś kaszy do zimnej wody to przed włożeniem jej do garnka należy kaszę opłukać w zimnej wodzie). Podsmażamy krótką chwilkę i dodajemy wodę, ziele angielskie i liść laurowy. Przykrywamy pokrywką i gotujemy, aż warzywa będą miękkie. Ja zawsze doprawiam zupę na 10 minut przed podaniem. Dzięki temu smak jest bardziej wyrazisty. Tuż przed podaniem dekorujemy natką pietruszki, można podawać z łyżką śmietany lub jogurtu.


Wszystkie codzienne wybory mają wpływ na nasz klimat. Skutki globalnego ocieplenia są widoczne na całym świecie. Każda gospodarka oparta na węglu, ropie i gazie ma skandaliczny wkład w ten proces. Co dnia emitujemy gigantyczne ilości gazów cieplarnianych ze spalania tych surowców. A przy okazji zanieczyszczamy powietrze i wodę. Każdy kraj, w tym Polska, ma obowiązek dążyć do neutralności klimatycznej. Środowisko naturalne jest naszą wspólną sprawą i wartością, o którą warto zawalczyć. Duża liczba ludzi uważa, że zmiany klimatyczne ich nie dotyczą, a katastrofy naturalne związane z globalnym ociepleniem to domena odległych części świata. To samolubne i bez myślne myślenie. Bo to, co dzieje się z planetą dotyczy nas wszystkich. Wielokrotnie przekroczone normy smogu w polskich miastach to zjawisko już normalne i nikogo nie dziwi a zalane lub podtopione ulice i susze w okresie letnim stają się powoli naszą smutną codziennością. Bez przeciwdziałania zanieczyszczeniom i zwiększania świadomości społecznej dajemy ciche przyzwolenie na te sytuacje. Niestety moi kochani ale nie możemy liczyć na to, że przyroda sama sobie poradzi. Wicie o tym, że jej obecny stan to nasza wina i to my przede wszystkim musi przeciwdziałać zniszczeniom, które sam i spowodowaliśmy. Odnawialne źródła energii są szansą na zmianę tej sytuacji. W przeciwieństwie do paliw kopalnych nie zaburzają równowagi w przyrodzie i są w stanie zapewnić nam czystą energię bez wyrządzania szkody środowisku naturalnemu. 

Zmiana klimatu na świecie ma wpływ na polską rzeczywistość


Anomalie pogodowe bardziej kojarzą się z huraganami i powodziami w odległych częściach świata. Jednak zmiana klimatu ma także wpływ na polską rzeczywistość. Dwa ostatnie 10-lecia XX wieku i pierwsza dekada XXI wieku były najcieplejszymi okresami w historii obserwacji w Polsce. Rok 2015 był najcieplejszy w historii pomiarów w Polsce. Wzrost temperatury powietrza daje się zauważyć we wszystkich porach roku. Od roku 1981 ma miejsce zauważalny wzrost temperatur ekstremalnych. W parze z nimi notuje się także nasilenie ekstremalnych warunków klimatycznych, które zmieniają dynamikę klimatu w Polsce. Od lat 90-tych w naszym kraju pojawiają się fale upałów, gdzie temperatura powietrza przekracza trzydzieści stopni i utrzymuje się co najmniej 3 dni. Na większości obszarów Polskich zmniejsza się liczba dni mroźnych. Zmienia się także struktura opadów w naszym kraju. Zwiększa się liczba dni z bardzo dużymi opadami, gdzie na dobę spada 50 mm lub więcej wody, jednocześnie wydłuża się okres całkowicie bezdeszczowy lub z bardzo małymi opadami. Powoduje to coraz częstsze susze. W XX wieku wystąpiły one już 24 razy, natomiast w latach 2001–2011 byliśmy świadkami aż 9 susz występujących w różnych okresach roku.
Poza wspomnianymi zjawiskami dają się zaobserwować coraz częstsze, bardzo silne wiatry trwające wiele godzin lub nawet kilka dni. Szkwały i trąby powietrzne kiedyś zdarzały się  średnio 6 razy rocznie, przy czym w latach 2008–2010 ich częstotliwość wzrosła od 7 do nawet 20 w ciągu roku. Łączną wartość strat spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne w naszym kraju w latach 2001-2011 oszacowano na około 90 mld zł. 
___________________________________________________________________
[1] https://klimada.mos.gov.pl/wp-content/uploads/2013/11/SPA-2020.pdf 
By pokazać Wam wagę problemu oraz alternatywę Fundacja WWF Polska wspólnie z telewizją Discovery wyprodukowała film dokumentalny "Punkt krytyczny. Energia OdNowa". Premiera dokumentu odbyła się 14 maja podczas tegorocznej 13. edycji Festiwalu Docs Against Gravity. Po tym wydarzeniu, film będzie pokazywany w kinach w 8 polskich i 2 europejskich miastach w ramach specjalnych pokazów, na które bilety będą bezpłatne. Poniżej przeczytacie w których miastach będzie wyświetlany film.


O FILMIE

Film "Punkt krytyczny" - Energia odNowa to pierwszy metrażowy film i nieuchronnej rewolucji energetycznej na temat zmiany klimatu. Reżyserem filmu jest dokumentalista Łukasz Bluszcz, a producentem Fundacja WWF Polska. Twórcy pokazują, dlaczego klimat gwałtownie się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym staje nasza cywilizacja. Dowiadujemy się co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. Czy realna jest przyszłość oparta na węglu i ropie, czy można poradzić sobie ze smogiem i co musi się wydarzyć, żeby nie doszło do tragedii na miarę zagłady dinozaurów? Czy kupno bananów wpływa na na klimat? Dlaczego w Berlinie nie ma korków? Odpowiedźi na powyższe i inne intrygujące pytania znajdziecie w tym filmie. Cały świat w tym też Polska znajdują się przed widmem powodzi, suszy, braku wody pitnej i jedzenia. Ciepłe kaloryfery w chłodne dni, lody w lecie, światło, czy woda w kranie, o paliwie do samochodu nie wspominając, to nie wszystko z czego nie chcemy zrezygnować, ale będziemy zmuszeni wytwarzać energię w inny sposób. Dokument ma za zadanie ostrzec i pokazać w jaki sposób możemy pomóc powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Najstraszniejsze w tym wszystkim jest to, że te zmiany już zachodzą w Polsce. Poniżej zapraszamy do obejrzenia trailer:Premiera filmu odbyła się 14 maja podczas weekendu otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie. godz. 15.00, a następnie wyświetlą go o godzinie 17.30):


           ➸w poniedziałek 22. maja Multikino w Krakowie,
           ➸we wtorek 23. maja Multikino w Galerii Katowickiej,
           ➸w środę 24. maja Multikino Arkady Wrocławskie,
           ➸w czwartek 25. maja Multikino Stary Browar w Poznaniu,
           ➸w piątek 26. maja Multikino w Łodzi,
           ➸w poniedziałek 29. maja Multikino w Galaxy Centrum w Szczecinie,
           ➸we wtorek 30. maja Multikino w Gdańsku,
           ➸w środę 31. maja Multikino w Bydgoszczy,
My już zarezerwowaliśmy swój (bezpłatny)w Poznaniu. A Wy? gdzie się wybierzecie? 
Wejściówkę możecie pobrać na stronie Energia odNowa.
2 komentarze:

  1. Lubię krupnik, ale z kaszą jaglaną jeszcze nie robiłam. Jutro taką zrobię. Dzięki za podsunięcie pomysłu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam takie zupy! Idealne na ciepłe dni kiedy człowiek nie ma ochoty się objadać... A co do filmu, nadal brakuje podstawowej edukacji na temat dbania o środowisko... A powinna być od najmłodszych lat

    OdpowiedzUsuń