wwf

PUNKT KRYTYCZNY ŚWIADOMA KONSUMPCJA

grudnia 06, 2017 Słomkowo 1 Komentarzy


Tydzień temu, a dokładnie 26. listopada 2017 odbyła się ostatnia premiera odcinka pt. "Świadoma konsumpcja" w ramach serii  "Punkt krytyczny" zrealizowanej przez Fundację WWF Polska oraz projekt Energia odNowa. Około 3,5 miliona ton odpadów, czyli 145 tysięcy załadowanych tirów - tyle śmieci produkujemy każdego dnia! Każdy wyrzucany przez nas przedmiot, każda jednorazowa reklamówka, para butów czy plastikowa butelka to strata cennej energii. Wszytko to przyczynia się do zmian klimatu. Nasze codzienne wybory konsumenckie wpływają na cały świat.kupujemy za dużo = wyrzucamy za dużo

Kupowane przez nas produkty są często słabej jakości, w większości przypadków na jeden sezon. Kiedyś było inaczej. Czy ktoś jeszcze chodzi do szewca? Chyba nikt w dzisiejszym świecie nie naprawia w specjalistycznych zakładach swojego obuwia, tylko zakupuje kolejną nową parę butów za parę groszy wprost od "chińczyka". Jak mówi  jeden z właścicieli zakładu szewskiego w ostatnim odcinku Punktu Krytycznego "Świadoma konsumpcja", kiedyś mieliśmy ręce pełne roboty czasem, aż nie dawaliśmy rady. Kiedyś but to był but, produkowano z myślą o przetrwaniu kilku sezonów. Wykonany był z porządnej skóry i wytrzymałej podeszwy, dlatego warto było je naprawiać. Dziś jak mówi sam szewc, pracy jest "figę". Czy wiecie, że każdy wyrzucona para obuwia, to dodatkowa robota pracy śmieciarek, sprzętu sortowniczego, pracowników wysypiska itd.? Przerażające jest to, że zawód szewca kiedyś tak dobrze opłacalny jest dziś na wymarciu.  


Słyszeliście o idei ZERO WASTE (zero odpadów), czyli życie bez produkowania nadmiernej ilości odpadów, a także ich umiejętne przetwarzanie? Idea ta została zapoczątkowana przez Bei Johnson, która postanowiła ograniczyć ilość śmieci wytwarzanych przez jej 4 - osobową rodzinę. Bea wraz z pozostałymi domownikami od 2008 roku produkuje jedynie słoik śmieci rocznie! Jest wspaniałym przykładem, umiejętnego kupowania, ale także gospodarowania zapasami.
Koniecznie obejrzycie filmik i sami zobaczycie, ze istnieją sprawdzone sposoby na ratowanie naszej planty, które są tanie i proste. Wystarczy dobra wola i duże zaangażowanie. Choć ja przyznam szczerze, nie wiem jak zredukować ilość śmieci do słoika miesięcznie, a co dopiero rocznie. Bardzo chciałabym się tego nauczyć i koniecznie zagłębie się w tym temacie.

To jak? Robimy mały kroczek ku jakości życia na naszej planecie i na następne zakupy zabieramy ze sobą własną np. bawełnianą torbę, by już w sklepie nie brać darmowych reklamówek jednorazowych? Pamiętajcie! To nasze codzienne wybory decydują, czy nadprodukcja śmieci nadal będzie rosła!


Wpis powstał przy współpracy z WWF Polska. Więcej informacji na stronie Energia odNowa.

1 komentarz:

  1. Co do tej energii, to czy korzystacie z usług kogoś, kto wykonuje pomiary elektryczne w Krakowie? Mam na myśli coś takiego - https://elektrykwkrakowie.com.pl/pomiary-instalacji-elektrycznej-i-odgromowej/ a za cel - kontrolę stanu instalacji. To jest potrzebne?

    OdpowiedzUsuń