Ciąża

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA PRZYJŚCIE MŁODSZEGO RODZEŃSTWA?

marca 12, 2018 Słomkowo 2 Komentarzy

Druga ciąża to już nie lada wyzwanie. Nie tylko dla mnie, ale również dla mojego jedynaka, którego chcę dobrze przygotować na ten fakt. Codziennie zastanawiam się jak to będzie, gdy pojawi się drugi synek. Chyba każdy rodzic zadaje sobie te same pytanie w mojej obecnej sytuacji. W jaki sposób przekazać i przygotować nasze dziecko na nowego domownika? Myślę, że nie ma na to uniwersalnej metody. Wszystko zależy w wielkim stopniu od temperamentu i charakteru naszego pierworodnego potomka. Dawno temu czytałam taką anegdotę, że przyjście drugiego człowieka na świat, to tak jakby Twój mąż przyprowadził pewnego dnia do domu drugą żonę i powiedział, że od teraz będziesz dzieliła się z nią swoimi ubraniami, książkami, garnkami, a co najważniejsze - mężem! Prawda, że brzmi to niedorzecznie?! Teraz pomyślcie sobie sami co przeżywa w takiej sytuacji niespełna 3 letni maluszek? 

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA PRZYBYCIE RODZEŃSTWA?

Podeszliśmy do tego tematu zdroworozsądkowo. Zaraz po pierwszym badaniu USG, postanowiliśmy powiedzieć Olivierowi o rodzeństwie w prosty, jasny i nieskomplikowany sposób. Pamiętam jak dziś, jak Olivier zareagował na tę wiadomość. Od razu zadał nam pytanie: „Kiedy będzie mógł pobawić się ze swoim braciszkiem?”. Od tego momentu codziennie rozmawiamy z synkiem, że mama nie będzie już mogła za często go nosić na rękach i nie zawsze będzie miała siłę na wspólne zabawy oraz że od czasu do czasu będzie potrzebować paru minut spokoju i odpoczynku.
Aktualnie gromadzimy mała biblioteczkę, w której obrazujemy, jak zmiany nastąpią, kiedy urodzi się jego młodszy brat. O tym zrobię może osobny wpis. Jakie książki pomagają nam zobrazować dziecku sytuację - ciąża i cała reszta! Czasami oglądamy wszyscy razem „Było sobie życie” - seria o narodzeniu. Bardzo podoba mu się ten odcinek. W trakcie seansu staramy się dużo tłumaczyć. 
Teraz mamy już fajny etap, bo w 7 miesiącu brzuszek jest już bardzo widoczny, a Olivier uwielbia się do niego przytulać i głaskać.
Ostatnio dość często zabieramy Oliviera na wspólne zakupy podczas których, otrzymuje on możliwość samodzielnego wyboru ubranka dla młodszego brata. Uwierzcie, jego radość jest przeogromna, a on przy tym czuje się bardzo ważny i potrzebny. Chcę, by brał  czynny udział niemal we wszystkich aspektach związanych z przygotowaniem wyprawki dla młodszego brata. Tak czy inaczej najważniejszą częścią całego przygotowania są codzienne rozmowy. Uważam, że nigdy nie należy okłamywać swojego dziecka i należy mówić mu prawdę na poziomie jego rozumowania.
Olivier już nie może się doczekać, by spotkać się ze swoim bratem. Codziennie każe mi pokazywać brzuch, bo chce się do niego przytulić i porozmawiać. Zazwyczaj wygląda to tak, że całuje mój brzuch i mówi: „Kocham Cię braciszku”, „Kiedy będziesz tu z nami” albo „Czekam tu na Ciebie. Mam w swoim pokoju dużo zabawek”.
Kiedy pojawi się już maluszek, chcę włączyć synka w różne czynności pielęgnacyjne, dzięki temu będzie czuł się potrzebny.
Jeśli tylko mam siłę i możliwości celebruje z pierworodnym jak najwięcej czasu, zabieram go na długie spacery do lasu, gdyż tam lubimy chodzić najbardziej. Uwielbiamy być blisko natury. Zresztą nie wymyślam na siłę jakiś super zabaw, bo nasz synek cieszy się samą obecnością z nami. Kiedy ja mam czas dla siebie wtedy mąż przejmuje ode mnie pałeczkę i bawi się z Olivierem. Jak tylko mamy możliwość spotykamy się ze znajomymi, którzy również mają dzieci - często z rodzeństwem, aby Olivier mógł zaobserwować jak to fajnie mieć brata/siostrę.

Mój plan na czas porodu!

Nie chciałabym, by synek na czas mojego powrotu ze szpitala był na „urlopie” u dziadków i wrócił dopiero po wszystkim „na gotowe”. Nie chcę by poczuł, że podczas jego nieobecności nagle coś diametralnie się zmieniło, a ktoś inny zajął jego miejsce. Abolutnie też nie wyobrażam sobie, aby maluch odwiedził nas w szpitalu, nawet chyba takich maluchów nie wpuszczają. Jak to było u Was?

Prezent dla rodzeństwa od rodzeństwa!

Praktycznie w każdym podręczniku czy poradniku związanym z wychowaniem maluchów można wyczytać, że fajnym pomysłem jest gdy oboje z rodzeństwa wręczają sobie jakiś drobny upominek na przywitanie. Z mężem ustaliłam, że krótko przed rozwiązaniem pojedziemy razem po prezent dla młodszego brata, a ja w międzyczasie kupię coś dla starszaka. Gdy pytam się Oliviera co chciałby dostać od młodszego brata to odpowiada, że chce dostać helikopter lub motocykl policyjny :) Pewnie za dwa miesiącu mu się odmieni :) Wymianę prezentów planuję zrobić dopiero kiedy wyjdę ze szpitala, kiedy chłopcy zobaczą się po raz pierwszy. Życie i tak zweryfikuje czy te wszystkie działania przyniosą pozytywną reakcję i braterską więź od samego początku. 
Napiszcie co w Waszym przypadku się sprawdziło, a także jaka różnica wieku była pomiędzy rodzeństwem i czy mieliście jakieś kosmicznie problemy z całą akcją. Już nie mogę doczekać się naszego wspólnego spotkania. Jeszcze tylko dwa miesiące!

Tymczasem pędzę do moich chłopaków, bo my wszyscy chorzy w łóżku leżymy, Olivier jakiegoś paskudnego wirusa nam przyniósł :/

Kapcie - Kavat - od Footway klik / to nasze pierwsze kapcie od tej marki, wiem już teraz, że nie ostatnie. Olivier uwielbia nosić je szczególnie na gołe stópki, mówi, że one tak fajnie grzeją :)
Ogrodniczki - h&m
Golf - h&m


2 komentarze:

  1. ja w tej chwili najbardziej boję się tych dni szpitalnego rozstania... aż mam ciary na samą myśl!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zobaczysz będzie dobrze, pozytywne nastawienie działa cuda :)

      Usuń