Dziecko

JAK MĄDRZE KOCHAĆ SWOJE DZIECI?

lipca 10, 2018 Słomkowo 0 Komentarzy

Miłość oraz więź matki i ojca do dziecka to naturalne uczucie, którego nie musimy się uczyć - przychodzi samo. Jednak należy kochać tak, by dziecko wyrosło na tolerancyjnego, empatycznego i otwartego na świat człowieka.
Niestety wcale to nie jest takie proste. By nasze dzieci prawidłowo się rozwijały trzeba im stawiać granice. Wraz z mężem wystrzegamy się nadmiernego rozpieszczania i wyręczania dzieci z podstawowych obowiązków. Staramy się być w tym co robimy konsekwentni, by nasz trud przyniósł właściwe efekty. Oczywiście nigdy też nie szczędzimy miłych gestów i słów, takich jak: "Kochamy Cię" czy "Jesteś dla nas ważny i cenny". Nie braknie też przytulania i całowania. Obdarzamy dzieci bezwarunkową akceptacją. Wydaje nam się, że dzięki takiej postawie, budujemy w naszych maluchach poczucie własnej wartości i uczymy je samodzielności. Wcale nie chodzi nam o to, by dziecko od siebie separować, wręcz przeciwnie - dajemy mu prawo wyboru oraz prawo do popełniania błędów. Może być to nauka samodzielnego ścielenia łóżka, układanie swoich zabawek, bądź też próba samodzielnego zjedzenia zupki. Nic złego się przecież nie dzieje, gdy pierwsze samodzielne posiłki lądują na świeżo umytej podłodze. Na tym polega samodzielna nauka, a aby się nauczyć trzeba popełniać błędy. Ważne, by w tym wszystkim wspierać i doceniać swoje dziecko w jego próbach! Każdy z nas chce swojemu synowi czy córce uchylić nieba. Niemniej jednak i tu trzeba mieć się na baczności. Czasem nasze działanie może niechcący zaszkodzić dzieciom. Dziecko nie znające słowa "nie" może czuć się zdezorientowane. Brak wytyczonych granic może wywołać w nim chaos, zaburzyć poczucie bezpieczeństwa, co w dalszej perspektywie czasu będzie miało negatywny wpływ na ogólne relacje społeczne. Warto zatem poświęcać dziecku jak najwięcej czasu. 
Jestem niesamowicie wdzięczna losowi, że jest mi dane wychowywać dwójkę uroczych i zdrowych chłopców. To fascynująca podróż i przygoda życia! 


Za kolejną sesję tym razem w polu słonecznika, dziękujemy PaniWoźnej :)

0 komentarze: