Dziecko

ZAJĘCIA DODATKOWE - RYTMIKA

listopada 14, 2018 Słomkowo 4 Komentarzy

Muzyka towarzyszy nam od zawsze. Pamiętam dobrze, jak jako dziecko bardzo kochałam śpiewać. Wykonywałam wówczas takie hity jak "Stary niedźwiedź mocno śpi", "Mydło lubi zabawę", czy też "Pan tik-tak". Piosenki te nuciłam dosłownie wszędzie! W domu z rodzicami, w przedszkolu, czy też spędzając czas u dziadków. Pomyśleć, iż od tego beztroskiego okresu minęło już ponad 20 lat. 

Dziś do wspólnego muzykowania zachęcam także swoje maluszki. Jestem pewna, że wyżej wymienione kompozycje, jak i inne dziecięce melodie nigdy się nie zestarzeją. Nasze maluchy je kochają i cieszą się jeszcze bardziej, gdy śpiewamy i tańczymy razem z nimi. Marcel jest obecnie na etapie słuchania i tupania nóżką. Olivier natomiast, to wulkan umuzykalnionej energii.

Zajęcia muzyczne niezwykle rozwijają i kształtują kreatywność dziecka. Kto jest z nami dłużej zapewne pamięta wpis z 2015 roku
"Grupa Zabawowa Bączki", kiedy to malutki Olivierek mając zaledwie 7 miesięcy,  rozpoczął swoją przygodę z rytmiką oraz integracją sensoryczną. Od tamtego czasu minęły już prawie 3 lata, a my do chwili obecnej nie rozstaliśmy się z muzyką. W ostatnim czasie po kilku spotkaniach pilotażowych syn wyraził ogromną chęć uczestnictwa w zajęciach rytmiki opierających się na świetnej zabawie w świecie muzyki. 
Dobre nawyki warto kształtować już od najmłodszych lat. Pozwalajmy dokonywać świadomych wyborów i nie narzucajmy własnych wizji. Zadaniem rodziców jest mądre ukierunkowanie dziecka na pasje z realną szansą rozwoju. 
Naszą muzyczną przygodę rozpoczęliśmy w Key School w Tarnowie Podgórnym (klik), gdzie certyfikowaną instruktorką rytmiki jest pełna pozytywnej energii Agnieszka. Zajęcia polegają na poznawaniu przez najmłodszych podstawowych pojęć muzycznych, rozwijaniu poczucia rytmu przy jednoczesnym pobudzaniu kreatywności i wrażliwości. Poprzez wprowadzanie elementów tańca dzieci pracują nad koordynacją ruchową, ćwiczą pamięć, powtarzając poszczególne kroki i układy taneczne oraz świetnie rozwijają się społecznie, integrując się z innymi dziećmi. Świetnym dodatkiem do zajęć jest też śpiew - dzieci mają możliwość kontaktu z profesjonalnym sprzętem muzycznym - śpiewają nie tylko w grupie ale i indywidualnie przez mikrofon. Repertuar wybierają z instruktorem, stosownie do zainteresowań.
A co z malutkim Marcelem? Marcelek póki co nie uczęszcza na żadne zajęcia muzyczne. W domowym zaciszu osłuchuje się z odgłosami natury. Odtwarzamy mu odgłosy wiatru, śpiew ptaków, czy też szum morskich fal. Na dobranoc nie brakuje także spokojnych kołysanek.
Czym jest rytmika?
To zajęcia muzyczno ruchowe, dla wielu maluszków pierwszy kontakt z muzyką, w której mogą ćwiczyć zabawy ruchowe ze śpiewem.
Dzieci uczą się koncentracji, poczucia własnego ciała, ćwiczą pamięć (poprzez zapamiętywanie wielu piosenek na pamięć), orientacji w przestrzeni, pracy w grupie ale i też indywidualnie. Tak jak Wam wcześniej wspominałam Olivier, uwielbia (jak pewnie każde dziecko) brać udział w zajęciach rytmicznych i często sam się mnie dopytuje, kiedy będą kolejne zajęcia rytmiki. 
Koszt jednych zajęć w Key Store (45 minut) to 25 zł. 
Zajęcia odbywają się w grupach 4-6 osobowych w kategoriach wiekowych 3-4 latka oraz 4-5 lat.
Sami widzicie jak maluszki są zaangażowane w zajęcia. Na mój aparat w ogóle nie reagowały. No, może czasem Olinek podbiegał do mnie, ściskał za szyję i mówił z dumą w głosie "to moja mama".
Rytmika daje w kość :D

Czas na zmianę instrumentów...


4 komentarze:

 1. Pamiętam jak w dzieciństwie zazdrościłam koleżance, która chodziła na rytmikę. Dzisiaj, z perspektywy lepszej świadomości swoich upodobań, wiem, że nie spodobałyby mi się takie zajęcia. Kusi mnie jednak, żeby posłać na nie swoje dzieci. A po tym tekście (i zdjęciach) jeszcze bardziej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale się cieszę, że post był przydatny. Daj znać, czy posłałaś swoje maluszki na rytmikę :)

   Usuń
 2. Pamiętam rytmikę jeszcze z przedszkola, bardzo lubiałam te zajęcia
  obserwuje i zapraszam do mnie :)
  https://milentry-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń