Podróże

Kopalnia soli w Wieliczce. Zwiedzamy z niemowlakiem i przedszkolakiem

sierpnia 12, 2019 Słomkowo 0 Komentarzy

Jak wiecie z ostatniego wpisu, gdy udało nam się wyciągnąć maluchy z Ogrodu Doświadczeń, pędem ruszyliśmy w stronę Kopalni Soli w Wieliczce. Do przejechania mieliśmy około 16 km i to w największe, popołudniowe korki.
Wycieczkę zarezerwowaliśmy kilka dni wcześniej na konkretną godzinę. Bilety czekały na nas w Dziale Organizacji Imprez (żółty budynek na przeciwko poczekalni). Musieliśmy odebrać je minimum 15 minut przed rozpoczęciem zwiedzania. Warto wcześniej zainteresować się gdzie znajduje się odbiór biletów, gdyż tłumy ludzi skutecznie utrudniają swobodne poruszanie się po obiekcie. Nie ukrywam, iż z uwzględnieniem czasu potrzebnego na zaparkowanie auta prawie byśmy nie zdążyli na czas. Niestety nie uznaje się tutaj spóźnialstwa. Wystarczy 5 minut poślizgu i wycieczka rusza bez Was...
Reasumując polecam kupić bilety online, zaoszczędzicie przy tym swój czas i energie, która będzie Wam potrzebna do podziemnych wędrówek.
Wraz z mężem zastanawialiśmy się, czy nasze maluchy wytrzymają ponad 2,5 godziny trip wąskimi, krętymi i ciemnymi korytarzami.  No ale być tak blisko i nie zobaczyć 700-letniej kopalni, która jest jednym z siedmiu cudów Polski? Nie zastanawiając się długo daliśmy im i sobie szansę. Marcelka włożyłam do nosidełka Bondolino, a Olivier przemieszczał się na własnych nogach. Z ogromnym zainteresowaniem moi chłopcy pokonali całą trasę. Nie obeszło się także bez próbowania i lizania słonych ścian. Degustacjom nie było końca. Byli też i tacy odważyli się posmakować słoną podłogę. 
Zwiedzamy Kopalnie soli w Wieliczce z niemowlakiem i przedszkolakiem
______________________________________________________
Jako, że byliśmy z maluchami wybraliśmy program wycieczkowy „Solilandia Rodzinna" To najlepsza oferta przystosowana dla dzieci w wieku 4-8 lat. Jest to interaktywna wędrówka po trasie turystycznej oparta na bajkach i legendach związanych z kopalnią soli. Przez całą trasę mieliśmy zapewnionego przewodnika, który dbał o atmosferę, bezpieczeństwo i omawiał każdy zwiedzany punkt.
W międzyczasie maluchy spotykały postacie z legend oraz brały udział w spotkaniu ze Skarbikiem. Czas od zejścia do wyjazdu wynosił 2,5 h. Bajkowe wyzwania i przygody, czekające na nasze pociechy na szklaku pochłonęły także i dorosłych, którym wycieczka przeminęła w oka mgnieniu. 
Podczas wędrówki odwiedza się łącznie 20 komór, a szlak prowadzi przez groty i kaplice. Najwspanialszą z nich jest kaplica św. Kingi, gdzie zachwyciły nas wspaniałe żyrandole i solne rzeźby. Są to dzieła górników, wykonane z soli. 
Na podziemnym szlaku widzieliśmy także majestatyczne konstrukcje ciesielskie, narzędzia górnicze,  podziemne jeziora oraz maszyny. Jeżeli Wasze dziecko jest w wieku przedszkolnym, warto  wybrać właśnie wspomniany wyżej program pod hasłem „Solilandia Rodzinna”. Pod koniec zwiedzania każdy z maluchów wycieczki otrzymał imienny dyplom. Chłopaki mają piękną pamiątkę z tego bajecznego i magicznego miejsca.
Jeśli po zwiedzaniu macie jeszcze siłę i czas to polecam zajść na tężnie solankowe, które znajdują się tuż obok kopalni soli. Mieliśmy tam zajść po obiedzie, ale totalnie nam to wyleciało z głowy przez co ruszyliśmy w stronę naszego hotelu, z którego już na drugi dzień, kierowaliśmy się w Bieszczady.

Co zabrać, a co włożyć na siebie wybierając się na wycieczkę do kopalni?
______________________________________________________
Do pokonania było niemal 800 schodów, dlatego odradzamy zabieranie ze sobą wózków dziecięcych. Możecie je zostawić w przechowalni bagażu. Zalecam wybranie wygodnego i płaskiego obuwia. Weźcie pod uwagę, że temperatura w Kopalni Soli „Wieliczka” jest stała i utrzymuje się na poziomie pomiędzy 17, a 18 stopni Celsjusza. Polecam założyć długie spodnie, krótki rękawek oraz rezerwowo sweterek lub bluzę. Dla niemowlaków koniecznie czapeczkę. W kopalni często występują przeciągi. 
Ceny biletów:
______________________________________________________
Cena biletu dla dzieci: 55 PLN /os 
Cena biletu dla dorosłych: 75 PLN /os 
Pozwolenie na fotografowanie: 10 PLN /szt. 
Bilet rodzinny (2+2): 205 PLN 
Bilet bezpłatny przysługuje dzieciom do 4 roku życia. 
Płatność odbywa się na miejscu gotówka lub kartą. 
Jeśli macie jeszcze jakieś pytania piszcie w komentarzach. Chętnie na wszystkie odpowiem :)

0 komentarze: