Podróże

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie – park edukacyjny

sierpnia 07, 2019 Słomkowo 0 Komentarzy

O jakich atrakcjach do zwiedzania w pierwszym momencie myślicie, gdy słyszycie KRAKÓW?
Pewnie od razu przychodzi Wam na myśl Wawel, Smok, Sukiennice, Kopiec Kościuszki i oczywiście piękna Bazylika Mariacka. Sądzę, że to najpopularniejsze skojarzenia. Jadąc na niespełna dwa dni do Krakowa, sprawdzaliśmy w jakie ciekawe i magiczne miejsca możemy zabrać nasze maluchy.
Tak natrafiliśmy na Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, który od razu nas zachwycił. Nie dość, że jest tu masa atrakcji dla dzieci, to jeszcze wszystko znajduje na świeżym powietrzu – wręcz idealnie! Skończywszy zabawy w ogrodzie wybraliśmy się do Wieliczki. Nie mogliśmy odmówić sobie zwiedzania kopalni soli. O tym napiszę w kolejnym wpisie, teraz chciałabym Wam pokazać ten niesamowity ogród. W moim gronie rodzinnym nikt o nim nie słyszał, dlatego tym bardziej byliśmy nim zaintrygowani. Fajnie, że są takie miejsca w Polsce! 

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie – park edukacyjny

Zwiedzanie Ogrodu polega na doświadczaniu zjawisk fizycznych, czy przyrodniczych różnymi zmysłami pod gołym niebem. Dzięki takiej zabawie i samodzielnym wykonywaniu eksperymentów, każdy może wzbogacić swoją wiedzę o zjawiskach występujących w otaczającym nas świecie. Znajdziecie tam interaktywne urządzenia podzielone na strefy: mechanika, hydrostyka, optyka, akustyka, magnetyzm oraz strefa przyrodnicza: zielony labirynt z cytatami (coś wspaniałego!), Geo-gródek (czyli miejsce poświęcone skałom, znajduję się tam 17 skał) i zapachowo - to ogródek sensoryczny pełen kwiatów i ziół! Dodatkowo przy każdym urządzeniu mamy krótką instrukcję wraz z opisem prezentowanego zjawiska w języku polskim i angielskim. Reasumując wystawa przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych Jeśli będziecie jechać tam samochodem, to najlepiej zaparkować sąsiadującym, bezpłatnym parkingu Centrum Handlowego M1 i przejść pieszo przez ulicę. Na zwiedzanie mieliśmy niecałe 2 godziny – to zbyt mało, jeśli chcielibyśmy poeksperymentować z wykorzystaniem każdego z około 60-ciu urządzeń. Nasz czas był ograniczony, ponieważ ja już wspominałam jeszcze tego samego dnia mieliśmy zaplanowane zwiedzanie Wieliczki. Nie przedłużając zatem, wejdźmy w głąb Ogrodu. Pierwsze stanowisko to pryzmat, który tworzy ze światła słonecznego piękną tęczę. Jest kilkadziesiąt razy większy od pryzmatów szkolnych, zbudowany z pleksi. W środku znajduje się gliceryna.
Przy tym stanowisku powstaje wir wodny, który wynika z kręcenia korbą. Synek musiał użyć dużo siły, by taki wir powstał. W tej sytuacji nieocenioną pomoc okazał tata :)
Znajdujemy się przy tarczy Newtona, gdzie uzyskujemy odwrotny efekt. Kolorowa, nieruchoma tarcza staje się biała przy prędkości 1800 obrotów na minutę.
Kolejna świetna atrakcja z której Olivier w ogóle nie chciał zejść, to połączone huśtawki,. Do wykonania doświadczenia potrzebne są dwie osoby, kiedy jedna z nich się huśta, napędza automatycznie drugą osobę.
KOŁO CHOMIKA 
Koło chomika wprawione w ruch siłą własnych mięśni stawia świat na głowie. Ale miałam przy tym ubaw :D
Wietrzne gongi 
Tu zachodzi ciekawe zjawisko, jeśli Gong zostanie uderzony z dużą siłą nie wyda ciekawego dźwięku. Za to wielokrotne, delikatne uderzenia prowadzą do sumowania fal akustycznych dając niesamowity, nastrojowy efekt. Koniecznie wypróbujcie!
KSYLOFON 
Każdy jego element wydaje inny dźwięk. Pobudzaj ksylofon do grania, uderzając płytki w pobliżu ich górnego końca lub bliżej środka. Zbadaj, jak barwa dźwięku zależy od miejsca, w które się uderza. Dźwięki są przyjemne dla ucha.
Aerofon klawiszowy 
To piszczałki o różnej długości do których wtłacza się powietrze spod klawiszy po których można chodzić.


Pod sam koniec naszego zwiedzania, Olivier skorzystał z turlania się w kuli Zorba (jest to oferta dodatkowo płatna przy kasie - 5zł). Mieliśmy też bilet na bujanie na żyroskopie, lecz była zbyt duża kolejka, a jak wiecie nasz czas był ograniczony. Bilet przekazaliśmy, napotkanym turystom :)

To tyle informacji na temat Ogrodu Doświadczeń. Myślimy, że wystarczy by zachęcić Was do odwiedzenia tego miejsca. Naszym zdaniem jest to obowiązkowy punkt na mapie Krakowa dla dzieci i dorosłych w każdym wieku. Można tam sobie przypomnieć zasady fizyki i dobrze się przy tym bawić. Zarówno my jak i nasi chłopcy wyszli stamtąd zadowoleni. Podobał nam się najbardziej dział akustyczny! Od niektórych urządzeń ciężko się było oderwać! Więcej informacji, w tym aktualne ceny biletów jak i godziny otwarcia znajdziecie na stronie Ogrodu.
0 komentarze: