Dziecko

Trzy książki dla dzieci, które zachwycają treścią i ilustracją.

stycznia 02, 2020 Słomkowo 1 Komentarzy

Witajcie kochani w Nowym Roku! 

Każdy z nas ma na Nowy Rok wiele planów i celów do zrealizowania. Uważam, że wystrzałowy Sylwester nie zawsze musi zwiastować nadchodzące w naszym życiu noworoczne zmiany. Tak na prawdę każdy wschód słońca i każdy rozpoczynający się dzień daje nam możliwość wykreowania przysłowiowego "NOWEGO JA". Sądzę, iż wraz z rokiem 2020 otrzymaliśmy kolejny tom składający się z 366 czystych kartek, które powinniśmy zapisać najpiękniej jak potrafimy. 
Kilka tygodni temu trafiły w moje ręce trzy wyjątkowe książki, które moim zdaniem powinny znaleźć się w każdej bibliotece malucha. 

Mama, tata, dziecko i książka to zawsze dobry pomysł na rodzinne spędzenie czasu. Jesteśmy razem i skupiamy się na sobie wzajemnie. Znów się powtórzę, uwielbiam czytać swoim dzieciom, szczególnie treści z zimowym klimatem. Poczucie estetyki zaczyna kształtować się już od najmłodszych lat, wobec tego istotne jest to, żeby książki dla maluchów były wyjątkowo pięknie zilustrowane oraz, by zachwycały treścią. Na nasz regał trafiają tylko lektury, które zostają z nami na zawsze. Dwie pozycje to stricte chłopięce tematy (choć ja bym ją też czytała dziewczynkom), za to ta trzecia od której zacznę moją rekomendację, może być zarówno dla dziewczynki jak i dla chłopca.

A Wy? Jaką wartościową książkę dla dzieci polecacie?


1.Rachel Bright, "Wilk, który się zgubił"

Zacznę od książeczki, która najbardziej zachwyciła mnie swoją historią z mądrym przesłaniem. "Wilk, który się zgubił" to czwarta książka duetu Bright-Field, którą wydała Zielona Sowa. Książka jest z uroczej serii picturebooków wydawanej przez Zieloną Sowę. Pozytywnie wpływa na dziecięce emocje i poszerza słownictwo jak również wspiera rozwój kreatywności u dzieci
Książka opowiada o małym wilku, który gubiąc się w  śniegu w chłodną arktyczną noc, napotyka na swojej drodze wiele ciepłych i serdecznych serc. Tym samym otrzymuje od życia trzy bardzo ważne lekcje. Po pierwsze, w każdej sytuacji warto prosić o pomoc zamiast unosić się dumą, po drugie czuć się dorosłym nie świadczy o byciu dorosłym i po trzecie jak mówi mądra sentencja, którą warto zapamiętać - "Dom jest tam, gdzie WSZYSCY chcą być zawsze RAZEM". 
Ta książka to uczta dla wszystkich miłośników dobrych i mądrych lektur. Jestem niemal pewna, że żaden maluch nie przejdzie objętnie obok biednego zagubionego wilczka. 


2. Sherri Duskey Rinker, "Snów kolorowych na placu budowy"Śmiem napisać, iż jest to najpiękniejsza książeczka rymowanka na dobranoc dla chłopców, jaką w życiu czytałam. Naprawdę! Czytam ją synom zawsze przy przygaszonym świetle, po cichutku, a rymy sprawiają, że maluchy w mig stają się senne. 
Jej doskonała oprawa i szata graficzna, aż proszą rodzica, żeby ją chwycić i zacząć czytać.
Głównymi bohaterami są - dźwig,  walec, betoniarka, wywrotka, spychacz „znany też jako buldożer” i koparka. Akcja toczy się na placu budowy, także zobaczymy tutaj mnóstwo piasku oraz betonu. Każdy z pojazdów jest odpowiedzialny za coś innego. Wewnątrz znajdziemy historyjkę tego co robią maszyny na placu budowy oraz jak w poduszkę zagłębiają coraz to cięższe głowy, by jutro znów być do pracy gotowym!
Moim zdaniem to najlepszy wybór książeczki wyciszającej dla małych miłośników maszyn budowlanych, bo to wokół nich wszystko się kręci. Najlepszą rekomendacją jest fakt, że oboje synowie domaga się jej przeczytania przed każdą drzemką! Mówię poważnie! W sekrecie Wam powiem, iż jest to moja ulubiona rymowanka na zimowe wieczory! :)

"Na placu budowy, choć późna już pora,
maszyny mozolą się wciąż w pocie czoła.
Żadna nie leży do góry podwoziem,
gdy domy stawiają, gdy kładą drogę."3. Sherri Duskey Rinker, "Wieczór gwiazdkowy na placu budowy" Gdy dowiedziałam się, że będzie kontynuacja książeczki na dobranoc pt. "Snów kolorowych na placu budowy", którą pokochały moje dzieci i, że będzie to tym razem w wersji świątecznej, to aż zapiszczałam z radości. Co chwilę odświeżałam, stronę internetową księgarni, czy jest już do kupienia.  Była to najbardziej wyczekiwana książeczka przeze mnie w roku 2019.
W tej pozycji koparka i inne maszyny muszą zdążyć przed wieczorem wigilijnym, który nadejdzie już wkrótce. Terminy gonią, więc nikt się nie leni i wszyscy pracują na najwyższym biegu. Cała ekipa stawia pewny wyjątkowy domem.

Zatem jeżeli szukacie pięknie ilustrowanej czytanki, która zapadnie na długo w waszej pamięci będzie to idealny prezent dla małych kierowników i kierowniczek budowy. Wierzę, że lektura zachwyci swymi ciepłymi, kolorowymi ilustracjami oraz treścią.
"Wie cała ekipa - chociaż półżywa!- 
że odpowiedzialność na niej spoczywa.
Nikt nie narzeka, że jest zmęczony, 
póki dom jeszcze niepostawiony.
Kto w nim zamieszka? Powiem ci potem,
teraz się trzeba wziąć do roboty."

1 komentarz: