Dziecko

Jak ciekawie zająć dzieci w domu? Moje sprawdzone propozycje zabaw

marca 24, 2020 Słomkowo 0 Komentarzy


Wszyscy obecnie jedziemy na tym samym wózku. Od niedawna świat wywrócił się do góry nogami. Pandemia totalnie opanowała nasze życie zmieniając diametralnie codzienność jaką znamy. Naokoło huczy aż od haseł  #ZOSTAŃWDOMU - i słusznie! Myślę, że to trudny, lecz niezwykle pożyteczny czas dla nas wszystkich - zabieganych w natłoku codziennych spraw i obowiązków. To odpowiedni moment, by oddzielić sprawy ważne od ważniejszych. 

W moim przypadku nie za wiele się zmieniło. Może z małym wyjątkiem. Starszy synek nie chodzi do przedszkola, przez co mam teraz więcej pracy z dwójką dzieci. Kto jak kto, ale ja czuję się z tym świetnie. Jestem spełniona. Nie sprawia mi to trudności. Lubie ten wspólny czas spędzony z maluchami na zabawie, nauce czy wspólnych wygłupach. Opracowaliśmy już nawet sobie stałe godziny pracy przy stole. Nasze przedszkole dba o swoje pociechy, przesyłając na nasze skrzynki mailowe niemałe ilości ciekawego materiału. Zdradzę Wam, iż zabawa w przedszkolankę daje mi bardzo wiele radości :)

Już na początku wprowadziłam stały plan dnia. Poza codziennymi, rutynowymi zajęciami gramy w planszówki czy też czytamy książki. Każdego dnia angażuje chłopców do wspólnego gotowania (w planach mamy zrobić krówki i domowe żelki - jeśli tylko czas na to pozwoli). Głowę mam pełną pomysłów!

Kilka dni temu odkryłam na stronie Centrum Kopernika domowe eksperymenty (polecam zabawę ze szklaną harfą  klik oraz tę z pieprzem klik). Czasem wystarczy przeszukać kreatywne blogi/instagram'y, a pomysły same się znajdą. Tutaj też świetna inspiracja do stworzenia prostego śmigłowca - klikNie przedłużając zapraszam na resztę wpisu. Poniżej znajdziecie moje propozycje dotyczące domowych zabaw z dziećmi.


Domowe zabawy dla dzieci


Drewniany stojak na kubki (klik)

Świetna propozycja dla dwulatka jak i pięciolatka. Polega na dopasowywaniu kolorami drewnianych kółeczek (z drewnianego karnisza) na ramiona stojaka.
Inspiracja zaczerpnięta od Pauliny - Proste Historyjki 

Sensoryka

Karton/plastikowa skrzynka, paczka ryżu i trochę kaszy gryczanej. Wszystko to wystarczy do stworzenia niewielkiego placu budowy :) Moi chłopcy bawią się tym codziennie.


Memorki DIY

Wykonałam własną wersje "memorów" dla maluszka. Wykorzystałam płatki z kwiatów dostępnych w zasięgu wzroku. Aby "memorki" posłużyły nam na dłużej, polecam je zalaminować.

Obrazki ze zwierzątkami 

Do stworzenia obrazka będą nam potrzebne małe kamyczki, klej na gorąco, patyczki, farby, podobrazie dla dzieci lub sztywny karton, czarny flamaster, sznurek oraz suszarka. Jeśli pomalujecie ptaszki farbą fluorescencyjną, będą dodatkowo świecić w ciemności.

Zabawa z kamyczkami na podwórku

Możliwości tej zabawy ograniczone są tylko naszą wyobraźnią. Liczy się kreatywność i pomysł na stworzenie najciekawszego dzieła z kamieni.

Malowanie na mokrym papierze

Wszyscy wiemy jak dzieci kochają malować farbkami. Lecz sytuacja nabiera zupełnie innego tempa, gdy malujemy na mokrym papierze i dużej powierzchni. Dziecięca kreatywność czasami potrafi nieźle nas zaskoczyć. Jest to okazja do ciekawych obserwacji.


Ślady zwierząt

Zabawa z ciastoliną to od dawna nasz największy hit. Tym razem sama odbiłam ślady zwierzaków. Zadaniem chłopców było odgadniecie które zwierzę pozostawiło dany ślad. Potem w ruch poszły koparki, które jak się okazało również pozostawiają na powierzchni ciekawy wzór.


Kamienne kółko i krzyżyk DIY 
Tej zabawy chyba nie muszę omawiać :)

Statki z kory i patyczków
Na pinterest znajdziecie jeszcze więcej takich propozycji. Wystarczy tylko otworzyć stronę.

Na koniec jeszcze dwie zabawy, które sprawdziły się nam rok temu, gdy chłopcy byli mniejsi.

Malowanie na foli

Do tej zabawy będzie potrzebny mały stolik, farby i folia spożywcza.
Parking samochodowy z kartonu DIY

Póki co akcja #zostańwdomu będzie trwała w najlepsze. Dlatego co jakiś czas będę tu wrzucać nasze propozycje. 

Dajcie znać czy się spodobało? Sprawdzają się u was własnoręcznie wykonane rekwizyty?

0 komentarze: